wtorek, 5 lutego 2013

Kamieniarz - Camilla Läckberg
Kamieniarz - Camilla Läckberg

Październikowy poranek we Fjällbace. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim z nich coś się mocno zacina, Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, nie myli się, w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki...

Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości...
źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/56706/kamieniarz


W końcu zabrałam się za kolejną część serii kryminalnej Camilli Läckberg „Kamieniarz”.

Z morza wyłowiono ciało kilkuletniej dziewczynki, po badaniach okazało się, że dziecko nie utonęło przez przypadek lecz zostało zamordowane. Do rozwiązania zagadki jak zawsze zabiera się Patrik Hedström. Tym razem podchodzi on do zadania bardziej osobiście, po pierwsze ponieważ dziewczyna była córką jego znajomej a po drugie bo sam od kilku miesięcy jest ojcem córki i nie wyobraża sobie aby coś tak strasznego mogło spotkać Maję. Jak zawsze, droga do rozwiązania zagadki ma swoje źródło w przeszłości.

Mogę śmiało powiedzieć, że jestem fanką kryminałów Camilli Läckberg a „Kamieniarz” był rewelacyjny! Tropy prowadzące do rozwiązania morderstwa Sary były bardzo zagadkowe i często komplikowały się w najmniej oczekiwanych momentach. Do tego historia Agnes, którą poznajemy w co drugim rozdziale była bardzo wciągająca i prawie do końca nie mogłam się domyślić jaki ma związek z głównym wątkiem książki. Podobnie było z mordercą Sary. Do momentu ujawnienia go nie domyślałam się kto nim jest. A takie kryminały lubię najbardziej. Gdzie czytelnik może mieć swoje podejrzenia ale odkrycie prawdziwego sprawcy całkowicie go zaskakuje.

Tak jak w poprzednich książkach autorka wprowadza wątek obyczajowy dotyczący związku Eriki i Patrika. Tym razem Erika cierpi na depresję poporodowa. Nie może sobie dać rady z Mają a do tego nie zawsze może liczyć na pomoc Patrika, który ma mnóstwo pracy w związku z zabójstwem dziecka. Do tego wszystkiego Erika bardzo martwi się o swoją siostrę z którą od dłuższego czasu nie może się skontaktować.

Mam nadziejże że szybko uda mi się kupić kolejną część serii gdyż sposób w jaki pani Läckberg zakończyła „Kamieniarza” sprawił, że najchętniej już dziś pobiegłabym do księgarni aby zakupić „Ofiarę losu”.

Bardzo polecam „Kamieniarza” lecz przede wszystkim osobom, które już zapoznały się z dwoma wcześniejszymi książkami z sagi o Fjällbace. Jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił to gorąco zachęcam.

PS. Przy przypadek dowiedziałam się, że powstały szwedzkie ekranizacje książek Camilli Lakcerg. Są już filmy na podstawie czterech opowiadań a w tym roku ma ukazać się kolejny. Posiadam już je wszystkie teraz tylko muszę znaleźć czas żeby je obejrzeć i mieć nadzieję, że będą chociaż w połowie tak dobre jak książki.

2 komentarze:

  1. Filmy nie są moim zdaniem tak dobre jak książki. "Kamieniarz" jest jedną z najlepszych!

    OdpowiedzUsuń
  2. to chyba jakaś plaga tematyki kryminalnej :) nie jestem fanką tego gatunku, ale mam w planie poznanie pióra autorki :)

    OdpowiedzUsuń