piątek, 25 stycznia 2013

Sherlock Holmes. Pies Baskervillów - Arthur Conan Doyle


Sherlock Holmes. Pies Baskervillów - Arthur Conan Doyle

W „Psie Baskerville’ów” słuchacze audiobooka poznają Baskervill’ów, nad którym wisi klątwa. Od pokoleń męscy przedstawiciele rodu giną w tajemniczych okolicznościach, a ich śmierć przypisywana jest bestii – ogromnemu psu, który czyha na rodziną od chwili rzucenia klątwy. Przez lata nikt nie zdołał podważyć udziału w morderstwach sił piekielnych. Czy Holmesowi uda się w końcu znaleźć logiczne wyjaśnienie tragicznych wydarzeń tylko na podstawie listownych relacji oddelegowanego do sprawy Watsona? Pewnie tak… lecz czy uda mu się ocalić ostatniego potomka rodu Baskervillów?
 źródło:  https://audeo.pl/448822/sherlock-holmes-pies-baskerville-ow


Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Sherlocku Holmesie i jego pomocniku doktorze Watsonie. Jednak nigdy wcześniej nie miałam przyjemności zapoznać się z książkami ani z filmami o ich przygodach. Okazja nadarzyła się gdy portal Audeo.pl udostępnił audiobooka z jedną z powieści o genialnym detektywie.

„Pies Baskerville'ów” przedstawia historię rodziny Baskerville nad którą zgodnie z legendą ciąży klątwa. Każdy z męskich spadkobierców rodu ginie na trzęsawiskach nieopodal swojego dworku zabity przez ogromnego psa. Gdy w Baskerville  Hall ma pojawić się nowy dziedzic, jeden z przyjaciół rodziny zwraca się do Sherlocka Holmesa z prośbą o pomoc w rozwikłaniu tajemniczych śmierci.

Jak wspomniałam wcześniej, był to mój pierwszy kryminał o przygodach Holmesa, który poznałam ale myślę, że nie ostatni bo książka przypadła mi do gustu.

W porównaniu z obecnie popularnymi kryminałami wydaje się raczej prosty i delikatny. Nie ma w nim krwawych i brutalnych scen morderstw, ostrego języka czy zagadek, które z każdą stroną coraz bardziej się plątają. Mimo to w książce jest jakiś klimat i tajemnica, które sprawiają że czyta się  (lub jak w moim przypadku słucha) ją z wielkim zainteresowaniem. Język, jak przystało na angielskich gentlemanów jest bardzo poprawny, wyważony i już to dodaje książce dużego uroku. Do tego opisy miejsc i  wydarzeń przedstawiane są w taki sposób, że nie raz przeszły mi ciarki po plecach. Dodatkowo książka ma klimat dawnej Anglii, do którego ostatnio mam słabość.

Do tego wszystkiego dochodzi postać sławnego Sherlocka Holmeasa, który od pierwszych zdań książki udowadnia, że nie na darmo jego nazwisko okryło się sławą. Bardzo mi się podobało jak Holmes potrafił składać wszystkie napotykane ślady w jedną logiczną całość. Jak rzeczy dla innych nie mające najmniejszego znaczenia dla rozwiązywanej sprawy dla niego stanowiły źródło wielkiej wiedzy. Posiadana przez niego zdolność dedukcji była niezwykła.

Sama historia przedstawiona w książce jest bardzo ciekawa. Mimo tego że, od pewnego momentu domyślałam się kto stoi za tajemniczymi morderstwami, to wyjaśnienia, które przedstawia Holmes i odpowiedzi na wszystkie zadane wcześniej pytania sprawiły, że słuchałam audiobooka z ciekawością do samego końca.

Co do lektora nagrania, którym jest Jakub Sender, początkowo nie przypadł mi do gustu. Jego głos nie pasował mi za bardzo do nastrojowego kryminału. Ale takie wrażenia miałam tylko na początku. Im słuchałam dalej tym bardziej przyzwyczajałam się do jego głosu i sposobu czytania.

Podsumowując, swoje pierwsze spotkanie z Sherlockem Holmesem i doktorem Watsonem uważam za udane i w przyszłości będę chciała zapoznać się z kolejnymi kryminałami, których zagadki będzie rozwiązywał genialny detektyw.

Za audiobooka dziękuję

4 komentarze:

 1. Sherlock Holmesi - dla mnie tylko wersja filmowa, nie jestem w stanie przeczytać książki o jego zagadkach a i wysłuchać też nie dałabym rady :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam ksiązki o Sherlocku, a nie lubię słuchać książek więc odpada:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuchać książek nie lubię, więc zniechęca mnie to. Z panem Sherlockiem zamierzam się zapoznać w wersji książkowej, gdyż nie miałam nigdy z nim styczności. Dużo straciłam? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto się zapoznać. Tak jak napisałam, jest to kryminał inny niż te które dziś są popularne. Raczej delikatniejszy a więcej daje fajny klimat niż opisy zbrodni ale fajnie się słuchało.

   Usuń